Gdańsk
Historia Gdańska liczy 1000 lat, co widoczne jest w jego infrastrukturze. Mieszkańcy miasta zadbali o odrestaurowanie najważniejszych zabytków z poszanowaniem tradycji, choć oczywiście dodali wiele nowoczesnych udogodnień. Dzięki temu Gdańsk stał się jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości nad Bałtykiem. Zachwyca burzliwą historią, różnorodnością i wielokulturowością.
Jak z pocztówki
Jak w ciągu niedługiego czasu odwiedzić wszystkie najważniejsze punkty na mapie miasta? Oczywiście wynajmując dobrze zorganizowanego, profesjonalnego i doświadczonego przewodnika turystycznego. Organizuję ciekawe wycieczki po Gdańsku, podczas których używam nowoczesnego zestawu Tour Guide System.
Turystom planującym wizytę w Gdańsku pomagam w ustaleniu planu zwiedzania – najczęściej doradzam wybór jednej z pięciu tras.
Najciekawsza i najpopularniejsza trasa zabytkowa w Gdańsku. Niegdyś zamieszkiwana przez najbogatszych patrycjuszy, burmistrzów oraz bogatych kupców. Niemal każda stojąca tu kamienica ma swoją własną ciekawą historię. Tu znajdują się też najbardziej znane zabytki Gdańska. Wybierając tę trasę macie Państwo szansę sprawdzić, czy Złota Kamienica jest naprawdę złota i poznać jej niezwykłą symbolikę, a także przekonać się, jaką rezydencję mieszkańcy wybudowali polskim królom oraz ilu Neptunów można zobaczyć, stojąc na Targu Węglowym.
Na trasie leżą takie obiekty, jak:
- Brama Wyżynna,
- Złota Brama,
- Dom Uphagena,
- Ratusz Głównego Miasta,
- fontanna Neptuna,
- Złota Kamienica,
- Zielona Brama,
- kościół Najświętszej Marii Panny,
- Żuraw.
Park Oliwski o każdej porze roku urzeka piękną przyrodą i dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Obejrzeć tu można rzadko spotykane cenne gatunki drzew i spotkać stada dzikich kaczek, łabędzi oraz wszędobylskie wiewiórki. To wymarzone miejsce na spacery. Oprócz piękna przyrody podziwiać możemy cenne zabytki – m.in. Pałac Opacki, Spichlerz – które przypominają nam o jego pierwotnych właścicielach. Historia parku oliwskiego związana jest bowiem nierozerwalnie z zakonem cystersów i sięga przełomu XII i XIII w. Obok parku podziwiać możemy jeden z najpiękniejszych zabytków Gdańska – kryjącą w swoich wnętrzach wiele skarbów archikatedrę oliwską. Znajdują się w niej najbardziej znane w Polsce organy, na których grane są koncerty dla odwiedzających. Osobliwością organów są ruchome dekoracje – gwiazdy, trąby i dzwonki aniołów włączane w trakcie gry, co jest atrakcją nie tylko dla najmłodszych gości.
Najważniejsze punkty na trasie to:
- część angielska i francuska Parku Oliwskiego,
- potok Oliwski ze stawami i kaskadami,
- Pałac Opatów,
- Uszy Dionizosa,
- archikatedra oliwska,
- ograny oliwskie (koncert 20 min – jeśli danego dnia się odbywa).
Opcjonalnie:
- kościół św. Jakuba,
- wzgórze Pachołek.
Pachołek to jedno z najwyższych wzniesień Gdańska, sięgające wierzchołkiem nieco ponad 100 m n.p.m. Na szczycie znajduje się 15-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się wspaniały widok na miasto, Zatokę Gdańską oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy. Po drodze na wzgórze mijamy kościół św. Jakuba, zbudowany przez cystersów jako kościół parafialny dla okolicznych mieszkańców.
Westerplatte to miejsce szczególne. Na tym niewielkim skrawku gdańskiej ziemi polscy żołnierze przez siedem dni odpierali ataki przeważających wojsk niemieckich. Spacer pięknie zadrzewionymi alejkami pozwoli poznać pełen dramatyzmu i bohaterstwa pierwszy akt II wojny światowej oraz późniejsze losy półwyspu. Z pomnikowego kopca roztaczają się ciekawe widoki na Zatokę Gdańską oraz kompleks portowy. Dziś trudno w to uwierzyć, ale jeszcze kilkaset lat temu Westerplatte w ogóle nie istniało.
Odwiedzimy:
- koszary,
- wartownię nr 1,
- cmentarzyk Obrońców Westerplatte
Zapoznam Państwa z historią powstania Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz przebiegiem walk. Wejdziemy także na kopiec z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
Opcjonalnie:
- ścieżka historyczną wraz z pozostałościami po magazynach, wartowniach i placówkach
- brama kolejowa
- stacja kolejowa
Stare Miasto to jeden z najstarszych obszarów Gdańska. Przez wieki uchodziło za dzielnicę o wyraźnie rzemieślniczym, produkcyjnym charakterze, o czym świadczą nazwy ulic: Kowalska, Stolarska, Bednarska. I choć od wieków Stare Miasto stało w cieniu bogatego kupieckiego Głównego Miasta, to jest tą częścią Gdańska, której bogata historia i fascynujące zabytki od lat zachwycają rzesze turystów. Znajdują się tu m.in. największy zakład przemysłowy średniowiecznej Europy oraz miejsce, gdzie żył i pracował znany uczony Jan Heweliusz. Wybierając tę trasę, poznacie Państwo dramatyczną historię obrońców Poczty Polskiej, którzy 1 września 1939 roku stawili opór siłom niemieckim.
Znane punkty na trasie:
- Ratusz Starego Miasta,
- Wielki Młyn,
- skwer z pomnikiem Jana Heweliusza,
- kościół św. Katarzyny,
- Plac Obrońców Poczty Polskiej,
- most zakochanych,
- kanał Raduni – wielkie krzyżackie przedsięwzięcie hydrotechniczne.
Powstanie NSZZ „Solidarność” jest jednym z najbardziej niezwykłych wydarzeń w polskiej historii. Trasa prezentuje proces wyzwalania się Polski spod komunistycznej dyktatury. Pokojowa rewolucja, która zaczęła się właśnie w Gdańsku, otworzyła drogę do wolności państwom tzw. bloku wschodniego. ZSRR nie mógł już dłużej utrzymać swojej dominacji i nastąpił jego rozpad oraz proces demokratyzacji w państwach satelickich. W Europie nastąpił nowy ład, o czym opowiem podczas w trakcie zwiedzania:
- Europejskiego Centrum Solidarności,
- sali bhp,
- Pomnik Poległych Stoczniowców,
- kościoła św. Brygidy.
Wszystkie wycieczki planowane są indywidualnie. Ceny usług zależne są przede wszystkim od czasu poświęconego na przygotowanie i od złożoności zamówienia. Przy rezerwacji tych wymagających większej ilości czasu bądź wkładu pieniężnego ze strony przewodnika wymagana jest zaliczka.
Wycieczki po Gdańsku – tysiąc lat historii