Ciekawostki

Zapraszam do zwiedzania Trójmiasta, które tworzą trzy kompletnie odmienne w charakterze i nastroju miasta: historyczny, pełen zabytków Gdańsk, modny, tętniący życiem i zabawą i Sopot – nazywany nie bez powodu letnią stolicą Polski – oraz nowoczesna Gdynia. Wszystkie je łączą: wspaniała atmosfera, cudowni ludzie, morski klimat. Każde ma też swoje sekrety. Poniżej przytaczam niektóre z nich:

W Gdańsku w Dworze Artusa znajduje się największy na świecie renesansowy piec. Ma aż 11m wysokości, pokrywa go ponad 500 kafli. Nazywany jest królem wszystkich pieców.

W Gdańsku zachowało się 400 metrów gotyckich fortyfikacji powstałych pod koniec XIV wieku za przyzwoleniem Krzyżaków. To unikat w skali europejskiej!

Gdańsk jest światową stolicą bursztynu. To tu odbywają się coroczne największe międzynarodowe targi tego kruszcu zwane Amberif.

W Gdańsku znajduje się największy w Europie gotycki kościół ceglany, którego budowa trwała 159 lat. Jest nim bazylika Mariacka.

Historyczny zespół obiektów Stoczni Gdańskiej: sala bhp, brama nr 2, plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 roku oraz Europejskie Centrum Solidarności w 2014 otrzymały Znak Dziedzictwa Europejskiego. Jest to specjalne wyróżnienie Komisji Europejskiej dla miejsc i wydarzeń, które tworzą ducha europejskiej kultury i rozwoju społecznego.

Pomysł zbudowania w Gdyni portu powstał już w XVII wieku! W 1634 roku, za panowania Władysława IV inwestycję taką zaproponował królowi królewski inżynier – w tym samym miejscu, co Tadeusz Wenda 288 lat później.

Molo Południowe w Gdyni, przy którym cumują ORP Błyskawica i Dar Pomorza, to pirs (sztucznie usypany półwysep) o długości nieco ponad 620 m, będący przedłużeniem Skweru Kościuszki. Molo powstało w latach 30. XX wieku (1934) wraz z zabudową portu.

W Trójmieście znajduje się największe w Polsce zoo.

W październiku 1939 roku ORP „Błyskawica” i „Grom” zostały skierowane do stoczni w celu poprawy stateczności. Anglicy proponowali zdjęcie górnego podwójnego działa na dziobie, co zmniejszyłoby wartość bojową okrętu. Jednakże polscy oficerowie nie zgodzili się na takie rozwiązanie i postanowili zamiast tego usunąć m.in. żeliwną wannę z łazienki dowódcy okrętu. Łącznie usunięto 56 ton ciężarów, ale dział nie oddano.

Mało kto wie, że w Sopocie, nazywanym letnią stolicą Polski, znajduje się prawie 300-metrowa trasa narciarska na Łysej Górze. Jest to jedyne miejsce w kraju i jedno z niewielu w Europie, gdzie zjeżdżając po stoku można bez problemu podziwiać… nadmorską panoramę. Tutaj narciarze i snowboardziści nie oglądają otaczających szczytów, a zachodzące nad Bałtykiem słońce i statki stojące na redzie.

W Sopocie znajduje się najdłuższe drewniane molo w Europie. Sięga nieco ponad 511 m w morze, choć pierwotnie osiągało długość jedynie 31 m. Od 2005 roku nosi imię Jana Pawła II. Upamiętniono w ten sposób wizytę papieża na molo w 1987 roku, a także na sopockim hipodromie w 1999 roku.

Jedną z największych atrakcji Gdyni jest jej wyjątkowe, bo wodne zoo. Jest ono częścią Morskiego Instytutu Rybackiego i zajmuje się badaniem dna morskiego. Można w nim spotkać wiele ciekawych okazów m.in. skrzypłocza-stawonoga, którego krew jest wyjątkowa, bo niebieska.

Gdańsk, Gdynia, Sopot – zwiedzanie, które cieszy